I dag har Post- och telestyrelsen avgjort en tvistlösning mellan Telia och Tele2, gällande ersättning för förval i det fasta nätet, som skedde mellan den 1 juli 1999 och 11 september 1999, det vill säga för 15 år sedan.
Förutom det anmärkningsvärda att tvisten gäller en så gammal ersättningsskyldighet så kan man också konstatera att det inte tycks ha hänt så himla mycket i ärendet under det senaste året. Den senaste noteringen i diariet är rubricerat Anstånd beviljat tom 31 maj 2013. Det innebär att det är drygt ett år sedan någonting hände i det aktuella målet, något som Stefan Backman, chefsjurist på Tele2, bekräftar för Telekomnyheterna.
Det stämmer att vi har väntat i över ett år på ett beslut i den här tvistlösningen. Det är förskräckligt att det ska behöva ta så här lång tid för Post- och telestyrelsen att fatta beslut i en sådan här fråga. Detta särskilt som det finns en lagstadgad frist på fyra månader för tvistlösningar och den fristen har med råge överstigits i detta fall, säger Stefan Backman till Telekomnyheterna.
Hur det gick i tvisten? Jo Tele2 är, enligt PTS, skyldiga att betala de driftskostnader för förval hos TeliaSonera.
Vi är förvånade över PTS beslut och kommer att överklaga det, säger Stefan Backman, som dock inte vill spekulera i hur lång tid det kommer att ta innan frågan är slutligt avgjord.
Här kan du läsa PTS beslut: http://www.pts.se/upload/Beslut/Telefoni/2014/forval-beslut-26-juni-2014-(183206)-TMP.pdf