NYHETSARKIVET
27 jun 2014 12:13
Tele2 och Telenor lämnar nynoterade Phone Family
Både Tele2 och Telenor har sagt upp sina avtal med den nyligen noterade återförsäljaren Phone Family. Det står klart sedan Phone Family nu meddelar att Tele2 har sagt upp sitt återförsäljaravtal med bolaget. Telekomnyheterna erfar att även Telenor, sedan länge, har sagt upp sitt återförsäljaravtal med Phone Family. Trots det används Telenors namn som kund hos Phone Familys pressmeddelande – på bolagets hemsida är Telenor dock borttaget.

”Tele2 har sagt upp återförsäljaravtalet med Phone Family. Det innebär att Phone Family inte kommer att sälja Tele2´s tjänster från och med 1 oktober 2014. Tele2 har fattat ett strategiskt beslut att avsluta samarbetet med samtliga återförsäljare som bedriver aktiv försäljning. Tele2 stod för 16% av Phone Familys omsättningen under 2013. Styrelsen ser med anledning av detta att den finansiella målsättningen för 2014 behöver ses över och avser kommunicera eventuell revidering senast i samband med rapporten för andra kvartalet”, skriver Phone Family i sitt pressmeddelande.

Telekomnyheterna har tidigare skrivit om att Phone Family ofta nämns bland de mest anmälda företagen i Sverige, när det gäller konsumentklagomål. Sedan noteringen på First North den 9 juni har Phone Familys aktie rasat från 18 kr till 11,50 kr i dag vid lunchtid.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108