I går presenterade Post- och telestyrelsen sin reviderade modell för att beräkna samtrafikpriser i fasta näten. Den stora nyheten är att myndigheten har beslutat om en pristrappa för att anpassa modellen till den ökade mängden ip-trafik.
Eftersom IP-trafik kostar mindre att skicka, leder detta till lägre samtrafikpriser under de närmaste åren. PTS har beslutat om en trappa, där den nya IP-modellen får fullt genomslag först 2014. De samtrafikpriser som operatörerna får ta ut av varandra kommer att sjunka både för Telia Sonera och för andra operatörer, eftersom PTS anser att dessa priser ska vara symmetriska mellan operatörerna. Den beslutade modellen leder till en sänkning av samtrafikpriserna för telefonitrafik med i genomsnitt tio procent för 2008 jämfört med 2007, skriver PTS.
Full dokumentation av den nya modellen finns på: http://www.pts.se/sv/Bransch/Telefoni/SMP---Prisreglering/Kalkylarbete-fasta-natet/Oversyn-av-hybridmodellen/