Big data ger Finland många möjligheter, men för att det ska kunna utnyttjas krävs ett omfattande samarbete. Det konstateras i den rapport från arbetsgruppen för användning av big data, som överlämnades till den finska undervisnings- och kommunikationsministern Krista Kiuru i förra veckan.
I Finland utnyttjas big data-material ännu relativt lite, även om det finns expertkunskap inom många branscher. Att hitta tillräckligt många kunniga personer är en utmaning som måste lösas genom utbildning och tillämpad kompetensutveckling.
Data måste utnyttjas i högre grad och med moderna metoder inom alla branscher för att Finlands konkurrenskraft ska bevaras i den allt mer digitala konkurrensen. Om man satsar på potentiella styrkor och nationellt samarbete kan big data-applikationer och tjänster också bli exportprodukter, säger undervisnings- och kommunikationsminister Krista Kiuru, i en presskommentar.