NYHETSARKIVET
18 aug 2014 12:25
Borås klubbade 405 miljonerssatsning på fibernät
Nu har kommunfullmäktige i Borås stad formellt klubbat den investeringsplan på ett stadsnät för 405 miljoner kr under åren 2015-2020. Investeringen är en av de största som har gjorts av Borås stad.

Kommunfullmäktige godkände en ny affärsplan för stadsnätet från Borås Elnät AB, med förbehållet att Kommunstyrelsen varje år ska besluta om investeringstakten i stadsnätet.

”Det är vår övertygelse att det här är en viktig investering. Det är ingen tvekan om att vårt kommunala bolag ska göra det här, det är viktig infrastruktur och den ska vi gemensamt äga”, sade kommunalrådet och tillika kommunstyrelsens ordförande, Ulf Olsson (S), om beslutet i en debatt i kommunfullmäktige, rapporterar Borås Tidning.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108