Com Hem-koncernens kommunikationsoperatör iTux har ställt om sin organisation och därmed låtit fyra personer sluta i bolaget. Anledningen är en omställning från utveckling till förvaltning, säger bolagets vd Christer Andersson, till Telekomnyheterna.
Det är ingen dramatik bakom de här förändringarna. Sedan starten 2010 har vi vuxit snabbt och nu är det dags att ställa om verksamheten till drift och förvaltning, därför har vi ändrat i organisationen så att vi har lite färre chefer och fler operativa anställda, säger Christer Andersson.
Målsättningen för iTux, som enligt förra årets årsredovisning hade 20 anställda, är att ligga kring 25 personer baserat på en mix av anställda och konsulter.
Det är svårt ha all kunskap in-house, därför har vi en del konsulter som hjälper oss i olika projekt och frågor, säger Christer Andersson.
Itux har i dag cirka 120 000 hushåll uppkopplade och omsatte förra året 85,2 miljoner kr. Bolagets rörelseresultat 2013 var -44,7 miljoner kr.