Telenor har i dag lanserat en ny lösning på sin mobila kontoret-lösning, där nu Intelecoms kundtjänstlösning integreras i Telenorlösningen.
Plattformen Telenor One Flexibel består av ett antal integrerade telefonitjänster som kan kombineras efter behov. Sedan tidigare finns till exempel den populära funktionen att Telenor kan hantera de inkommande samtalen när företaget inte hinner via Telenor Svarsservice. Men med Telenor Contact Center, som utvecklats i samarbete med partnern Intelecom, kan man även välja en komplett kundtjänstlösning, skriver Telenor i ett pressmeddelande.
Tidigare har vi fått rekommendera de kunder som har velat ha den här funktionaliteten att gå till externa leverantörer som Intelecom, därför känns det väldigt bra att nu kunna ha deras tjänst integrerad, säger Christian Strömlid, marknadschef på Telenor Sverige, till Telekomnyheterna.