NYHETSARKIVET
21 okt 2014 12:12
KKV dissar 3s klagan på Tele2 och Telenors studentavtal
Konkurrensverket, KKV, ger inte något gehör för mobiloperatören 3s klagomål på Studentkortet i Sverige AB:s och Mecenat AB:s samarbete med Tele2 och Telenor. Det framgår av ett beslut från myndigheten i dag.

Bakgrunden till klagomålet är att 3 i början av april i år utestängdes från att ingå avtal med kortföretagen avseende marknadsföring och förmedling av studentrabatter.

Efter närmare fyra månaders granskning av ärendet har Konkurrensverket kommit fram till att det finns andra marknadsföringskanaler att nå ut till studenterna via, varvid det inte finns något skäl för myndigheten att ingripa mot Studenkortet och Mecenat.

På 3 håller man inte med om Konkurrensverkets slutsats:

– Vi håller inte med om Konkurrensverkets bedömning och anser inte att de har angripit frågeställningarna och utrett förhållandena på marknaden tillräckligt grundligt. Vi håller nu på att utvärdera hur vi kommer att gå vidare i ärendet, säger Kamran Alemdar, pr- och informationschef på 3, till Telekomnyheterna.

Hela Konkurrensverkets beslut finns att ladda hem här: http://www.kkv.se/beslut/14-0458.pdf
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108