Efter sex år som med toppbetyg Svenskt Kvalitetsindex petas Halebop i år ner till en tredjeplats inom kategorin privat mobiltelefoni. Enligt Haval van Drumpt, chef för Halebop, kan årets drastiska kundtillväxt vara en anledning till det försämrade resultatet.
Vi får inte ihop bilden där vi leder i prisvärdhet samtidigt som 87 procent av kunderna anser att de inte har någon anledning att klaga på Halebop. Men om man ska titta väldigt kritiskt på vår verksamhet så kan det vara så att vi har råkat ut för växtvärk då vi har haft en lavinartad tillväxt under 2014, säger Haval van Drumpt till Telekomnyheterna.
Han pekar på att det är kunder som ligger utanför den egentliga målgruppen, som orsakar det försämrade betyget.
Vi kan ha lockat kunder som ligger utanför vår målgrupp och som är ovana vid en kundtjänst som bara finns via chat och mejl. Vi ska nu sätta oss ner hela företaget, det vill säga alla 13 som jobbar på Halebop, och analysera det här resultatet och se hur vi ska bli bättre. Vi kommer definitivt att komma igen och förbättra vårt resultat till nästa år, säger Haval van Drumpt.