NYHETSARKIVET
24 nov 2014 12:20
Moms på roaming utanför Europa från och med årsskiftet
Från och med årsskiftet kommer det att införas moms på roamingtrafik utanför EU. Detta till följd av en lagändring baserad på ett EU-direktiv.

Roaming utanför EU har varit momsbefriat sedan 2011 och den nya lagen innebär att privatkunder kommer att 25 procents moms på samtalstrafik, meddelandetjänster samt surftrafik utanför EU.

Telia meddelar i dag att kunder som berörs av prishöjningen kan säga upp sitt avtal med operatören till följd av villkorsändringen. Så här skriver Telia:

”Om du inte accepterar prisförändringen har du rätt att säga upp ditt avtal med Telia som berör prisförändringen utan att betala någon extra avgift för abonnemanget. Har du en avbetalning av hårdvara kopplad till ditt abonnemang och väljer att säga upp ditt avtal kommer du att få den resterande avgiften för hårdvaran på en slutfaktura. Sådan uppsägning gäller med verkan från den dag ändringen träder i kraft om den görs senast den 31 december 2014.”
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108