NYHETSARKIVET
9 dec 2014 11:51
Allt trögare för Sectras säkra kommunikationslösningar
Trots ökat intresse för säker kommunikation så går det allt trögare för Sectras säkra kommunikationslösningar. Det framgår av bolagets kvartalsrapport för det andra kvartalet (augusti-oktober) på det brutna räkenskapsåret som startar i maj.

Under kvartalet har omsättningen sjunkit till 14,7 miljoner kr (22,2 miljoner kr) och rörelseresultatet till -3,3 miljoner kr (-0,7 miljoner kr).

”Affärsområdets rörelseresultat för det andra kvartalet påverkas av nedskrivningar i utvecklingsprojekt, vilket är en följd av de ovanligt utdragna processerna för att få nyutvecklade produkter säkerhetsgodkända på hemmamarknaden i Sverige. Fördröjningarna i godkännandeprocesserna är en följd av resursbrist hos kunden”, skriver Sectra.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108