NYHETSARKIVET
16 dec 2014 12:11
DGC satsar på egen el från vindkraftverk
Operatören DGC har tecknat ett avtal med elbolaget Bixia om att leasa kapacitet i två vindkraftverk. Produktionen kommer täcka cirka hälften av DGC:s nuvarande elbehov. Ambitionen är att successivt öka andelen egenproducerad vindkraftel. Övrig el köps in från andra externa vindkraftproducenter, skriver DGC i ett pressmeddelande i dag.

Som vindkraftproducent blir DGC befriad från energiskatt på egenproducerad och förbrukad el. Kostnadsbesparingen beräknas inledningsvis bli drygt 100 000 kr per år.

”Energiproduktionen behöver styras om till förnybara energikällor. Vi har köpt grön el i många år men genom att bli vindkraftsproducent så bidrar vi mer aktivt till den omställningen, dessutom spar vi pengar på det”, säger Jörgen Qwist, vd på DGC, i en presskommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108