Den dom som förvaltningsrätten i Falun meddelade strax innan jul, där domstolen dömde till Tele2:s fördel efter att TDC inte hade uppgivit just Tele2 som underleverantör av mobiltelefoni i en upphandling, är felaktig. Det säger TDC:s chefsjurist Niclas Almgren i en kommentar till Telekomnyheterna
- TDC anser att förvaltningsrättens dom avseende Trafikverkets upphandling är felaktig. Målet i förvaltningsrätten har i huvudsak handlat om huruvida TDC uppfyllt ett krav i upphandlingen att i anbudet ange underleverantörer som ska genomföra uppdrag under avtalstiden. Varken TDC eller Tele2 har i sina anbud angett de separata bolag som ska tillhandahålla mobilnätskapacitet, eftersom det inte har funnits något krav i upphandlingen att ange sådana bolag, säger Niclas Almgren och fortsätter:
- Förvaltningsrätten har därför felaktigt ansett att Trafikverket borde förkastat TDC:s anbud för att bolaget inte angett en underleverantör avseende mobilnät.
Förutom att rätten har fattat ett felaktigt beslut så anser Niclas Almgren att de har frångått praxis när de inte har låtit TDC yttra sig.
- Dessutom borde förvaltningsrätten gett TDC tillfälle att yttra sig i målet så att TDC fått en chans att förklara varför bolagets anbud uppfyller kraven i upphandlingen. Att inte ge TDC denna möjlighet strider mot Högsta förvaltningsdomstolens praxis och TDC har därför överklagat domen till kammarrätten. TDC noterar att även Trafikverket har överklagat förvaltningsrättens dom. TDC ser med tillförsikt fram mot Kammarrättens prövning.
När det gäller de långtgående konsekvenserna av förvaltningsrättens dom avböjer Niclas Almgren att kommentera dessa i nuläget då frågan fortfarande är en del av en pågående rättsbedömning.