NYHETSARKIVET
20 maj 2008 16:48
Extra: Regeringen planerar privatisering av Teracom
Regeringens näringsdepartement kommer av allt att döma att föreslå en privatisering av Teracom i höst. Det kan Telekomnyheterna avslöja i dag.

I en rapport som på näringsdepartementets initiativ har tagits fram av strategi- och teknikkonsultföretaget Booz Allen Hamilton, rekommenderas en privatisering av Teracom och dotterbolaget Boxer. Frågan om att ta fram ett beslutsunderlag som väger för- och nackdelarna med en avyttring av Teracom ligger på näringsminister Maud Olofssons bord och hanteras av Tobias Henmark, som är regeringens representant i Teracoms styrelse.

– Ännu finns inga beslut om någon eventuell avyttring av Teracom. Vi har fått in den här rapporten som Booz Allen Hamilton har utfört åt oss, och den är ett underlag till den fördjupade bolagsgenomgång som vi arbetar med att ta fram, säger Tobias Henmark till Telekomnyheterna.

Telekomnyheterna har läst hela rapporten som avslöjar regeringens planer att privatisera Teracom. Läs mer om nyheten i Telekomnyheternas månads-pdf, som inom kort kommer att mejlas ut till dig som är prenumerant.

Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108