I går presenterade tidningen Mobil sitt täckningstest där de redovisade resultaten från sitt årliga fälttest av de svenska mobilnäten.
Dessvärre tycks så gott som alla operatörer ha kritik mot rapporten.
Tele2 var snabbt ute med ett pressmeddelande redan i går, där bolaget anser att täckningstestet vilseleder konsumenterna.
Testet är inte rätt utfört och resultatet ger en snedvriden bild av verkligheten. Tele2 och Telia har samma nätinfrastruktur och därför är inte de skillnader som framkommer i testet tekniskt möjliga. Det är oerhört beklagligt att täckningstestet inte är korrekt verifierat, säger Niclas Palmstierna, vd för Tele2 Sverige, i pressmeddelandet.
På Telenor är man i år mer nöjda än förra året, men säger:
Uttolkningen av taltrafik i södra Sverige kan man tycka är väl hårddragen, med tanke på att samtliga operatörer får samma betyg. Generellt kan man alltid önska ökad tydlighet kring mätmetoder, men det har varit större öppenhet denna gång än förra året, säger Marcus Adaktusson, pressansvarig på Telenor i Sverige, till Telekomnyheterna.
Även 3 och Telia som utsågs till testets vinnare har åsikter om testet.
Om inte täckningstestets resultat hade vägts mot olika faktorer som till exempel befolkningsmängd så hade vårat nät varit bäst inom både tal och datatrafik, säger Erik Hörnfeldt, informationschef på 3 i Sverige, till Telekomnyheterna.
Vi hade gärna sett att täckningstestet även hade mätt wlan, när man nu ändå mäter mobilt bredband i hela landet, säger Charlotte Züger, kommunikationschef för mobilitetstjänster på TeliaSonera.