NYHETSARKIVET
23 jun 2008 12:04
PTS vägrar ge 3 information om utformning av fakturor
När 3 den 13 juni i år begärde att få mer information om hur de skulle kunna få sina fakturor att stämma överens med PTS krav på specificerade räkningar blev de blåsta på hjälp från myndigheten. Detta trots att PTS hotar med 5 miljoner kr i vite om inte 3 anpassar sig till myndighetens krav.

Istället för svar på frågan om den bifogade fakturan stämmer överens med PTS krav så fick 3 svaret: ”Med hänsyn till att föreläggande har överklagats och ärendet därmed hanteras i domstol, kommer PTS inte att uttala sig om typfakturan.”

– Vi ställer oss ofta frågande till PTS beslut, men här ställer vi oss ovanligt frågande, säger Erik Hörnfeldt informationschef på 3, till Telekomnyheterna.

Den 11 juni i år överklagade 3 föreläggandet om specificerade räkningar till länsrätten, i syfte att få anstånd med implementeringen till den 30 november i år. PTS kräver att kraven på specificerade räkningar ska vara implementerade den 29 augusti i år, annars väntar 5 miljoner kr i böter.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108