På Hi3G är man i dag besvikna över länsrätten i Stockholms dom kring bolagets termineringspriser. Enligt bolagets informationschef Erik Hörnfeldt har länsrätten inte prövat sakfrågan.
Vi har fört fram att prissättningen bör utgå från en europeisk harmonisering och det har länsrätten valt att inte pröva, säger Erik Hörnfeldt till Telekomnyheterna.
Bolagets jurister ska nu gå igenom domen för att därefter avgöra om man ska överklaga den.
På Post- och telestyrelsen håller man inte med om att länsrätten inte har prövat frågan ordentligt.
Länsrätten har haft att bedöma allt det material som 3 har kommit in med och det har legat till grund för deras bedömning, säger Peter Sigurdsson, ställföreträdande chefsjurist på Post- och telestyrelsen, till Telekomnyheterna.
TN: Men vore inte en europeisk harmonisering att föredra?
Vi anser att den svenska regleringen har kommit längre än vad den har gjort i många andra länder, därför bör priserna vara harmoniserade, säger Peter Sigurdsson.