NYHETSARKIVET
21 apr 2016 11:50
Tele2 tappar kunder, omsättning och marginal under första kvartalet
Konkurrensen på företagsmarknaden slår hårt mot Tele2:s svenska utveckling. Det framgår av bolagets rapport i dag, där bolaget tappar såväl kunder som omsättning och marginal.

”Den svenska marknaden är mycket starkt konkurrensutsatt, i synnerhet inom B2B för små och medelstora företag. På konsumentsidan var utvecklingen däremot fortsatt positiv, med ett positivt nettokundintag och ökande mobila tjänsteintäkter från slutkund. Vi fortsätter också att attrahera kunder inom B2B för storföretag. För att vinna momentum och stimulera tillväxten ytterligare har vi ökat våra ansträngningar på sälj- och marknadsföringssidan, vilket har påverkat EBITDA negativt jämfört med en period av låga investeringar under första kvartalet i fjol. I Sverige ligger strategin med dubbla varumärken fast: Comviq står för prispress och Tele2 för ökat kundvärde. Vår kundfokuserade strategi är fortsatt framgångsrik och har resulterat i ökad kundnöjdhet. Vi når nu en kundnöjdhetsgrad på 85 procent, vilket är att betrakta som världsklass”, skriver Allison Kirkby, vd och koncernchef för Tele2, i sitt vd-ord.

Under kvartalet tappade Tele2 41 000 mobilkunder, främst kontantkortskunder, men samtidigt sjönk tjänsteintäkten per kund och månad till 161,9 kr, jämfört med 165,5 kr/mån under motsvarande period förra året.

Ebitda-resultatet sjönk med 8 procent till 894 miljoner kr, medan omsättningen sjönk med 2 procent till 3 053 miljoner kr under kvartalet.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108