Telia har fått förlängt förtroende att leverera Volvo Cars globala företagsnät, WAN, till fabriker och kontor i totalt 30 länder. Det meddelar bolaget i dag.
Telias WAN-lösning möter Volvo Cars globala kommunikationsbehov och inkluderar data, telefoni och video. För att säkerställa hög tillgänglighet i hela företagsnätet så har Volvo också valt tilläggstjänster som DDOS-skydd och Cloud Connect, för säker kommunikation med molntjänster från bland annat Microsoft. I det fleråriga avtalet ingår även konsulttjänster för dedikerad support och utveckling av lösningen samt tilläggstjänster för att kunna erbjuda hög säkerhet och tillgänglighet för alla de IT- och kommunikationstjänster som ingår i nätet.
Vi är självfallet stolta över det förnyade förtroende vi fått av Volvo Cars. En viktig del i vårt nya avtal är konsulttjänster, där vi hjälper Volvo Cars utveckla sin WAN-lösning över tid för att säkerställa att företagsnätet möter snabbföränderliga digitaliseringsbehov i verksamheten, säger Charlotta Rehman, chef för Telias svenska företagsaffär, i en presskommentar.