Brittiska Zegona har inte längre exklusivitet för att förhandla om ett förvärv av Telias spanska mobilverksamhet Yoigo. Det kan Telekomnyheterna avslöja i dag.
Det stämmer att de inte längre har exklusivitet. Sedan vi ingick exklusivitetsavtalet med dem i mars har det förlängts tre gånger, men nu väljer vi att inte förlänga, säger Henrik Westman, presschef på Telia, till Telekomnyheterna.
Under senare tid har spansk media rapporterat att det brittiska investeringsbolaget Zegona har haft svårt att få finansiering för sitt tänkta förvärv av Yoigo. Samtidigt har det hävdats att Masmovil har lagt ett bud på 550 miljoner euro.
Att vi inte förlänger med Zegona ska inte tolkas som att vi ingår något nytt exklusivitetsavtal. Under hela försäljningsprocessen har det funnits flera olika intressenter. Nu fortgår försäljningsprocessen, säger Henrik Westman.