Christian Fredrikson har utsetts till ny vd för Fingerprint Cards, med tillträde i augusti i år. Det meddelar Fingerprint Cards idag.
Christian Fredrikson är för närvarande vd för det finländska mjukvarubolaget F-Secure och har tidigare haft flera ledande positioner inom Nokia Networks. Han efterträder nuvarande vd Jörgen Lantto, som kvarstår som vd till dess Christian Fredrikson tillträder.
Motivet till vd-skiftet är Christian Fredriksons erfarenhet och kompetens inom realtidssäkerhet i digitala ekosystem, molnteknologi och mobila lösningar vilket är viktigt för Fingerprint Cards fortsatta expansion mot nya applikationsområden för fingeravtryckssensorer. Även bolagets snabba tillväxt och de krav detta ställer på styrelse och ledning anges som en anledning till att en ny vd nu utses.
Christian Fredrikson har lång erfarenhet av de nya marknader som vi vill expandera mot, och är även djupt rotad i digitalisering och mobil konnektivitet. Vi tror att han har den kompetens som krävs för att utveckla Fingerprint Cards in i framtiden, motiverar Jan Wäreby, styrelseordförande i Fingerprint Cards, valet av ny vd för bolaget.