NYHETSARKIVET
20 jul 2016 11:54
Telia tappar bredbands- och IP-telefonikunder för första gången
För första gången någonsin går Telias tillväxt när det gäller bredbandskunder och IP-telefonikunder. Det framgår av Telias presentation av kvartalssiffrorna för årets andra kvartal.

Trots att Telia kunde räkna hem 42 000 nya fiberkunder under kvartalet så minskade det totala antalet bredbandskunder med 12 000 abonnemang, vilket tyder på att 54 000 bredbandskunder valt att lämna operatören under kvartalet.

– Främst handlar det om churn på grund av prishöjningar på dsl-sidan, som ligger bakom denna nedgång på kundsidan. Huruvida en ökad konkurrens på fibermarknaden har påverkat utvecklingen är för tidigt att säga, säger Johan Dennelind, vd och koncernchef på Telia Company, till Telekomnyheterna.

Totalt räknade Telia alltså hem 42 000 nya fiberanslutningar under kvartalet varav 19 000 var via kampanjer till enfamiljhus och 3 000 till övriga enfamiljshus, främst via byalag och samfälligheter

När det gäller Telias capex, det vill säga investeringar i anläggningstillgångar, så har fiberutrullningen ökat i andel från 35 procent under Q1 i år till 50 procent under det andra kvartalets totala capex på cirka 1,7 miljarder kr. Något som såklart delvis kan förklaras med en lägre grad av utrullning under vintermånaderna. Men samtidigt lovar Johan Dennelind en fortsatt ökning av capex-andelen till just fiberutrullningen.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108