NYHETSARKIVET
19 aug 2016 12:04
Generics tjänst Messit driver både omsättning och resultat Q2
Bolaget Generic, som bland annat driver de gamla Minicall-näten, redovisar i dag en ökad omsättning för sin telekomverksamhet på 12,2 miljoner kr (11,8 miljoner kr) för årets andra kvartal.

”Telekomverksamheten har haft en positiv utveckling, med en ökning i omsättning jämfört med samma period förra året hänförbar till området Messit där vi fått ett flertal nya kunder. Målsättningen med satsningen inom affärsområdet Messit är att skapa nya intäkter och framtida tillväxt. Messit erbjuder ett komplett utbud av meddelandetjänster som kombinerar SMS, e-post, fax och larmtjänster till företag, myndigheter och organisationer med extremt höga krav på tillgänglighet, säkerhet och service”, skriver Generic.

Bolagets rörelseresultat för telekomverksamheten låg under kvartalet kvar på 2,1 miljoner kr, vilket innebär en minskad rörelsemarginal på 16,8 procent (17,7 procent).
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108