Telenor och Trelleborgs Bredbands AB har ingått ett samverkansavtal om utbyggnaden av fiber i kommunen. Avtalet innebär att parterna tillsammans kommer att planera för den fortsatta utbyggnaden av fibernätet i Trelleborgs kommun. Det skriver Telenor i ett pressmeddelande i dag.
I dag har 42 procent av hushållen i Trelleborg tillgång till fiber.
Det nya avtalet är det första av sitt slag i Sverige och innebär i korthet att Trelleborgs Bredbands AB och Telenor tillsammans inventerar och planerar den fortsatta fiberutbyggnaden i kommunen. Parterna kan också gemensamt investera i utbyggnaden på kommersiella grunder. På så sätt kan kommunen på ett kostnadseffektivt sätt nå ut med fiber till hushållen i Trelleborg oavsett om de bor i villa eller lägenhet, skriver Telenor.
I samband med det nya avtalet så upprättas en gemensam styrgrupp. En av gruppens första uppgifter blir att ta fram en detaljerad plan för den fortsatta utbyggnaden av fibernätet i Trelleborgs kommun. Avtalet träder i kraft omgående.