NYHETSARKIVET
31 aug 2016 12:13
Få överraskningar för PTS i Berecs vägledning om nätneutralitet
Gårdagens presentation av Berecs vägledning om hur den nya nätneutralitetslagen ska implementeras innehöll få överraskningar. Det säger Emma Närvä, chef för Post- och telestyrelsens enhet för elektroniska kommunikationstjänster, till Telekomnyheterna.

– För oss innehöll presentationen inga överraskningar eftersom vi har varit väldigt aktiva i arbetet med att ta fram den här vägledningen, men det finns säkert aktörer som kan uppleva förvåning, säger Emma Närvä.

För PTS innebär Berecs dokument att man får en vägledning kring hur man ska implementera lagen om nätneutralitet. Men någon formell makt finns inte i vägledningen som endast ska vägas in i det lokala arbetet.

– Den innebär att de nationella regulatorerna kan genomföra en mer enhetlig implementering, men samtidigt kommer varje myndighet att göra arbetet utifrån sina egna förutsättningar, säger Emma Närvä.

Här finns hela den 45 sidor långa vägledningen att ladda hem: http://berec.europa.eu/eng/document_register/subject_matter/berec/download/0/6160-berec-guidelines-on-the-implementation-b_0.pdf
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108