NYHETSARKIVET
14 okt 2016 12:11
Locket på från regeringen om resultatet av nya blåljusnätutredningen
Vill regeringen satsa på ett eget 700 MHz-nät för landets blåljusverksamheter eller är det bättre att använda de befintliga mobilnät som mobiloperatörerna har. Det är en fråga som fortfarande är höljd i dunkel. I somras fick landshövdingen Gunnar Holmgren uppdraget att utreda vad som krävs för en utvecklad och säker kommunikationslösning för bland annat polisen, försvaret och räddningstjänsten.

De huvudsakliga slutsatserna ska enligt direktivet presenteras för regeringen imorgon, men enligt uppgift till Telekomnyheterna, presenterades de på regeringskansliet redan i går. Men hos regeringen är det i dag locket på. Telekomnyheterna har flera gånger under morgonen och förmiddagen i dag sökt presschefen för inrikesminister Anders Ygeman, för en kommentar men inte fått någon återkoppling.

Resultatet av utredningen kommer av allt att döma att bli avgörande för den 700 MHz-frekvensauktion som Post- och telestyrelsen har planerat till den 1 december i år.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108