Telia når inte sina uppsatta mål när det gäller fiberutbyggnaden i Sverige under det tredje kvartalet. Enligt uppgifter till Telekomnyheterna ska den ackumulerade leveransmissen för augusti och september i år vara 3 200 hushåll.
Från Telias sida vill man inte kommentera uppgifterna med hänvisning till att det just nu är tyst period inför bolagets rapport för det tredje kvartalet, som presenteras på fredag den här veckan.
Förra året kopplade Telia upp 54 400 villor med fiber och målet för 2016 var att leverera något fler. Det målet kan nu bli svårt att nå med tanke på att bolaget av allt att döma har missat sina utbyggnadsmål så grovt och att problemet dessutom varit ökande snarare än minskande.
Telia har tidigare i höstas klagat på Trafikverkets handläggningstider för grävtillstånd vid vägar och järnväg, men enligt Telekomnyheternas källor så lär det bara vara en mycket liten del av orsaken till det aktuella leveransproblemet.