NYHETSARKIVET
7 mar 2017 12:21
Avslöjar: Alltele/T3/Universal Telecom överväger namnbyte till A3
Den sammanslagna operatören Alltele/T3/Universal Telecom överväger att använda varumärket A3. Det bekräftar bolagets vd Johan Hellström för Telekomnyheterna efter att nyhetsbrevet kommit över handlingar som visar att operatören sökt varumärkesskydd för namnet A3.

– A3 är ett av flera spår vi arbetar efter för ett framtida varumärke. Mycket mer än så kan jag inte säga i nuläget, säger Johan Hellström till Telekomnyheterna.

TN: Planerar ni att slå ihop alla de tre bolagen under ett och samma namn eller kommer ni att låta något av varumärkena att leva kvar?

– Det har vi inte bestämt ännu, men det lutar åt att vi använder oss av åtminstone två varumärken. Jag tänker att Alltele ska ta en allt aktivare roll i konvergensen mellan telekom och IT, säger Johan Hellström.

Med tanke på att både Alltele och T3 ligger högre i värdekedjan, medan Universal Telecom ligger lägre med i princip bara privatkunder, så är det inte otroligt att Alltele och T3 byter namn medan Universal Telecom blir kvar som varumärke. Detta vill dock Johan Hellström inte kommentera.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108