Trots aktivt arbete för en ökad jämställdhet inom IT och telekombranscherna ligger andelen män inom branscherna kvar på 72 procent. Det visar statistik som IT&Telekomföretagen har tagit fram. När undersökningen gjordes senast, 2015, var andelen densamma.
När det gäller andelen män på chefsnivå har det dock skett en liten förbättring. Där har den manliga dominansen minskat något från 72 procent 2015 till 70 procent i år. Högst upp på gödselstacken det vill säga på vd-nivå är det dock fortfarande 85 procent män.
"Snedfördelningen i branschen, och att den består trots att alltfler företag idag arbetar systematiskt för att öka andelen kvinnor bland medarbetare och chefer, är problematisk och en stor utmaning för företagen", kommenterar Anne-Marie Fransson, förbundsdirektör på IT&Telekomföretagen.