NYHETSARKIVET
14 mar 2017 11:55
Nordic Bench: Stor skillnad mellan kundernas syn på mobilt och ISP
Det är stor skillnad på kundernas upplevelser av mobiloperatörer respektivet ISP:er. Det konstaterar Jan Ogner, vd för Nordic Bench, som har gjort marknadsundersökningarna om kundernas syn på sina operatörer.

Medan snittbetyget för mobiloperatörerna är +1 är motsvarande snittbetyg för internettjänsteleverantörerna -15.

- Man kan säga att mobilbranschen ligger ganska bra till jämfört med många andra branscher där till exempel dagligvaror ligger på ett branschsnitt på +4. Men ISP:ernas snittbetyg är desto sämre med ett snitt på -15. Detta trots att de förbättrat sitt betyg med från förra årets snitt på -20, säger Jan Ogner, vd för Nordic Bench, till Telekomnyheterna.

Enligt Jan Ogner är Telenor den operatör som ökat sitt betyg mest på mobilsidan, jämfört med förra året, medan Comviq är den operatör som har tappat mest.

– Halebop, som är bäst på marknaden, får bäst betyg från sina kunder för att de ger bäst värde för pengarna och har en enkel tjänst, säger han och fortsätter.

– Även på ISP-sidan är det Telenor som har ökat sitt betyg mest medan Telia är den operatör som har tappat mest betyg. Det som är anmärkningsvärt är att Bahnhof, som fick bäst totalbetyg, är branschbäst i 10 av 13 mätta parametrar, säger Jan Ogner.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108