NYHETSARKIVET
24 mar 2017 11:58
Telia-anställda ska kunna lägga arbetstid på frivilligarbete
Telias anställda ska kunna lägga upp till en arbetsdag per år på frivilligarbete inom någon frivilligorganisation eller startup-verksamhet. Det står klart sedan koncernen i förra veckan lanserade sitt nya koncernövergripande initiativ YOUNITE i sex länder. Frivilligarbetet måste dock ske inom något av bolagets fokusområden och hos någon av deras partnerorganisationer.

- YOUNITE är ett helt nytt internt initiativ inom Telia Company där vi vill ge våra medarbetare chansen att på arbetstid engagera sig i olika aktiviteter ute i samhället för att få en möjlighet att vara en del av samhällets digitaliseringsresa. Det kan till exempel handla om att introducera digitala tjänster till människor som ännu inte är fullt uppkopplade eller att stötta partnerorganisationers arbete mot nätmobbing eller stillasittande, säger Irene Krohn, presschef på Telia, till Telekomnyheterna och fortsätter:

- YOUNITE är ett koncernövergripande initiativ som lanserats i sex länder. Initiativet är också en del av vårt pågående arbete med att stötta de globala hållbarhetsmålen som FN har definierat genom att ta ansvar för hur vår affär påverkar vår omvärld och att använda vår kärnverksamhet till att aktivt bidra till samhällets utveckling.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108