NYHETSARKIVET
27 mar 2017 11:54
Telias Lars Andre blir ny CIO för Codan/Trygg Hansa
Försäkringskoncernen Codan/Trygg Hansa har rekryterat Lars Andre, i dag Director IT Infrastructure Services på Telia Company, till ny CIO. Det skriver man i ett pressmeddelande i dag.

"Det är med stor glädje jag välkomnar Lars Andre till vår skandinaviska koncernledning. Lars har en gedigen bakgrund och kunskap att bygga modern IT-infrastruktur med hög stabilitet. Han har också erfarenhet av att arbeta i en internationell miljö, samarbeta med outsourcingpartners och inte minst har han förmågan att skapa högpresterande team där IT skapar stort mervärde för verksamheten", säger Patrick Bergander CEO för Codan/Trygg-Hansa.

Med sex månaders uppsägningstid kommer Lars att börja senast i september. Lars efterträder Pedro de Freitas som slutade hos Trygg-Hansa i november förra året.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108