NYHETSARKIVET
29 mar 2017 12:31
Vattenfall testar smart hem-plattform från Deutsche Telekom
Vattenfall har inlett tester och utvärdering av en smart hem-plattform från Deutsche Telekom. Det uppger IoT Business News.

Det är en white label-portfölj av smarta hem-lösningar som inkluderar plattformsgateway, appar, kompatibla apparater och tjänster som flera aktörer, bland dem Vattenfall, nu har inlett tester av.

Den lösning som Vattenfall tittar på består av QIVICONs hemmabas med tillhörande appar och hårdvara. När det gäller hårdvara så finns det mer än 200 kompatibla apparater till QIVICONs hemmabas från bolag som D-Link, Miele, Netatmo, Philips och Sonos.

Förutom Vattenfall nämns operatörerna KPN och Slovak Telekom bland de som testar och utvärderar Deutsche Telekoms white label-plattform för smarta hemtjänster.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108