I dag lanserar Telia ip-telefoni via adsl på bred front. Till skillnad från tidigare ip-telefoniprodukter så innebär dagens lansering att kunderna kan slopa det fasta teleabonnemanget.
I det triple play-paket som Telia i dag lanserar på bred front, och som kostar 299 kr per månad, ingår 1,5-2 Mbit/s bredband, SVT:s tv-kanaler och TV4, fast telefon med prisavtal Mini samt Telias Smartbox. Smartboxen ingår dock bara i priset i 12 av de 18 bundna månaderna. Dessutom erbjuder Telia fri installationshjälp.
Den stora fördelen för de Teliakunder som väljer det nya paketet är att de slipper månadsavgiften för det fasta teleabonnemanget. Istället kan de välja mellan de fem olika prisavtal som finns för fast telefoni. Dessutom ingår nummerpresentation, som operatören normalt tar betalt för, i priset med ip-telefoni.
Den telefonadapter som Telia har valt till sin satsning på ip-telefoni är Tilgins Vood-322.