Telia Companys försäljning av dotterbolaget Tcell i Tadzjikistan har upphävts sedan den tadzjikiska konkurrensmyndigheten inte har svarat inom den angivna tidsramen. Det meddelar Telia i dag.
"Vi har vidtagit alla nödvändiga åtgärder för att stänga den här affären. Den föreslagna köparen av vårt ägarintresse i Tcell, AKFED, är en etablerad investerare i regionen med ett flertal bolag i sin portfölj och har varit delägare sedan starten i Tcell. Vi ser nu över alternativa lösningar för ägarstrukturen i Tcell", säger Emil Nilsson, Senior Vice President, chef för region Eurasien på Telia Company i en kommentar.
Det var den 7 september förra året som Telia meddelade att man har kommit överens om att sälja sitt 60-procentiga innehav i den tadzjikiska operatören Tcell till Aga Khan Fund for Economic Development, AKFED, för 66 miljoner USD på skuldfri basis. I och med affären skulle Aga Khan Fund for Economic Development bli ensam ägare till Tcell.
I början av 2017 rapporterades det att de tadzjikiska skattemyndigheterna krävt motsvarande 178 miljoner kr av Telia i en skatterevision.
"Den tadzjikiska verksamheten redovisas som avvecklad verksamhet och det bokförda värdet av Telia Companys ägarintresse har justerats till noll. I överenskommelsen som kommunicerades den 7 september 2016, uppgavs det överenskomna aktievärdet av Telia Companys ägarandel till cirka USD 13 miljoner", skriver Telia i sitt pressmeddelande i dag.
Telia Company vidhåller dock ambitionen att, över tid, lämna den eurasiska marknaden för att fokusera på sina marknader i Norden och Baltikum.