NYHETSARKIVET
6 apr 2017 12:24
Elgigantens tidigare telekomchef ska leda POWERs satsning i Sverige
Det är Robert van Toor, som i ett par omgångar har varit telekomchef hos Elgiganten, som leder norska POWERs e-handels satsning i Sverige. Det framgår av ett pressmeddelande från POWER International AS, som tidigare hette Expert AS.

POWER är ett nordiskt bolag med huvudkontor i Norge. För ett år sedan öppnade POWER i Danmark, där man också har egna butiker i Glostrup, Herlev, Odense, Frederiksberg Randers och Århus, och planerar att öppna fler. Nyligen drog POWER igång i Finland och nu öppnar kedjan sin e-handel i Sverige på POWER.se.

Längre fram planerar man även att etablera egna butiker. Planen är att öppna minst en butik under 2017.

"Vårt mål är enkelt: POWER ska utmana marknaden genom att öka konkurrensen och pressa priserna så att svenska kunder får ett bättre erbjudande och en bättre köpupplevelse", säger POWERs svenska vd, Robert van Toor i ett uttalande.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108