NYHETSARKIVET
18 maj 2017 12:07
IT&Telekomföretagen: Uppgörelsen med Seko inom ramarna
Gårdagens uppgörelse mellan Seko och IT&Telekomföretagen var i linje med det märke som parterna inom industrin etablerat. Det skriver IT&Telekomföretagen i ett pressmeddelande.

"Vi är naturligtvis nöjda med att vi tack vare konstruktiv medling nu har kommit överens med Seko. Vi har därmed tecknat ett nytt treårigt avtal med ett avtalsvärde på 6,3 procent, vilket ligger väl inom märket. Vi har gemensamt, parterna emellan, tagit ansvar för att undvika en konflikt inom telekomsektorn. En strejk som hade kunnat få stora konsekvenser, inte bara för företagen och deras kunder, utan också för samhället i stort", säger David Mothander, förbundsdirektör på IT&Telekomföretagen, i en kommentar.

Avtalet är på 35 månader med ett sammanlagt avtalsvärde om 6,3 procent, vilket är i linje med det märke som parterna inom industrin etablerat. Överenskommelsen innehåller en låglönesatsning samt även en modell för restidsvillkor, vilket ryms inom märket.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108