Teleca vinstvarnar i dag och ändrar sin tidigare prognos om 5-8 procents omsättningsökning under årets andra halvår till en omsättningsminskning på 7-9 procent, jämfört med första halvåret i år.
Bolaget avyttrar samtidigt 95 procent av aktierna i produktverksamheten med tillhörande konsultverksamhet i Korea för cirka 56 miljoner kr kontant.
I vår kvarvarande konsultverksamhet tvingas vi acceptera det faktum att turbulensen drivet av finansbranschen inte har lämnat Teleca och vår marknad opåverkad. Vi upplever en svagare marknad framförallt i Europa och liksom i många andra branscher är visibiliteten över de närmaste kvartalen mycket begränsad. Våra kunder försöker minska kostnader och även om detta talar för ökad offshoring ett område där Teleca är mycket väl positionerade så sätter det press på våra enheter i högkostnadsländer där vi tappar intäkter, skriver Teleca i ett pressmeddelande.