Nu är det bekräftat, det som så många av oss redan hade gissat, att IP-Only och DGC ska slås samman. Integrationsarbetet startar inom kort och kommer att ledas av DGC:s vd Jörgen Qwist.
Planen är att IP-Only och DGC ska arbeta som ett företag och i nuläget går DGC-verksamheten under arbetsnamnet IP-Only Enterprise och kommer att slås samman med IP-Onlys befintliga företagsverksamhet som i dag leds av Mikael Philipsson.
En av de stora anledningarna till fusionen av de två bolagen är att man tror stenhårt på datakommarknaden och att man vill kunna utmana marknadsledande Telia på det området.
I och med att vi nu, förutom många viktiga kunder, får in fler och bättre tjänster kring datacenter, telefoni och säkerhets- och applikationslösningar, så kommer vi att bli än mer attraktiva som leverantör, säger Henrik Ringmar, vd för IP-Only, och menar att IP-Only kan komma att vara större än Telia på datakomtjänster inom fem år.
Integrationen av DGC innebär även att en ny ledning för IP-Only-koncernen ska presenteras lagom till årsskiftet.
Vid Terminsstart Telekom den 19 september kommer Johan Dettel, som av många anses vara hjärnan bakom EQT:s satsning på IP-Only och EQT, att berätta mer om planerna för de två bolagen.