Doros vd Robert Puscaric tror att allt fler privatpersoner kommer att skaffa utrustning för att kunna ha koll på sina äldre släktingar. Det är en av de marknader som bolaget siktar på med den nya fas bolaget nu går in i, där man vill skapa tjänstecentrerade helhetslösningar för seniorer. Det berättade han vid Doros kapitalmarknadsdag i Stockholm i går.
Vi tror inte att samhället kommer att kunna/vilja bekosta hela telecare-marknaden, utan b2c kommer att bli allt viktigare och vi vill ta ett footprint där, sade han.
I samband med satsningen på den smartcare-plattform som kommer att kunna köpas i en paketlösning och installeras hemma hos äldre, kommer Doro dessutom att öppna för tredjepartleverantörer av till exempel hjärtmonitorer. Ett exempel av tredjepartsleverantör som nämndes under kapitalmarknadsdagen var svenska Coala Life, som har en hjärtmonitor som hjälper människor att själva screena och analysera sitt hjärtas aktivitet.