Samtidigt som Svenskt Kvalitetsindex i dag har redovisat betyg inom telekombranschen har organisationen EPSI presenterat liknande undersökningar i Danmark, Finland och Norge. Här är resultaten i korthet:
I Danmark är det mobiloperatören Telmore som är den operatör som får i särklass bäst kvalitetsbetyg medan Telia hamnar på en tredjeplats av fyra redovisade operatörer. På företagssidan är det TDC som får högst betyg inom mobiltelefoni medan Telia kommer sist av de tre redovisade bolagen.
Inom fasttelefon är Tele2 bäst, före Telia och TDC i Danmark och inom Internet är Telenors Cybercity bäst, före TeliaStofa och TDC.
I Finland är Saunalahti den operatör som är bäst inom privat mobiltelefoni. Sonera ligger på en fjärdeplats. Inom privat bredband är det operatören Welho som får bäst betyg medan TeliaSonera kommer på femte och sista plats.
I Norge är Telia däremot bästa operatör på konsumentmarknaden för mobiltelefoni. Dotterbolaget Chess är etta medan Tele2 är tvåa, Netcom (Telia) är trea och Telenor kommer sist.