NYHETSARKIVET
9 feb 2018 14:20
Extra: Ove Alm blir chef för Telia Infra
Nu står det klart att det blir Ove Alm som blir chef för Telias nybildade enhet Infra. Detta sedan han har varit tillförordnad chef för sedan den 1 januari i år.

"Ove är helt enkelt klippt och skuren för rollen. Han har i princip varit med och byggt upp den digitala infrastruktur som vi idag säljer tjänster på, och han kan nog mer om vårt nät än någon annan. Att han dessutom har forskat på fiberoptik gör förstås inte saken sämre", säger Hélène Barnekow, vd för Telia Sverige, i en presskommentar.

Ove tillträder formellt tjänsten som chef för Infra den 12 mars och fortsätter tillsvidare som chef för Framtidens nät (Access Network Evolution).

"Jag är jätteglad över att få fortsätta leda Infra. Dels för att jag stenhårt tror på själva grundidén med att bygga en renodlad nät- och grossistorganisation, men också för att den nybyggaranda som präglat hela organisationen är otroligt inspirerande", säger Ove Alm i en kommentar.

Ove Alm har en lång karriär bakom sig på Telia. Han började 1988 som nätplanerare och har genom åren hunnit med att vara fast- och mobilnätschef i Sverige, chef över Telias fasta nät i 13 länder, varit med och grundat Skanova, som han sedermera blev vd för, samt lett hela kopparmigreringen inom ramen för Framtidens nät. Ove var även en av chefsarkitekterna bakom Infra.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108