NYHETSARKIVET
21 mar 2018 14:15
Telenor kom överens med Bonnier om TV-sändningar i elfte timmen
Strax före kl 19 igår kom Telenor och Bonnier överens om villkoren för fortsatt distribution av TV4:s kanaler i Bredbandsbolaget och Canal Digitals kundbestånd om 850 000 svenska TV-kunder. Därmed kunde en kanalsläckning undvikas i sista stund.

”Jag är glad över att Telenor kom tillbaka till förhandlingsbordet och att vi till slut lyckades nå en överenskommelse som speglar TV4-Gruppens ökade värde. Framför allt är jag glad för våra tittares skull, och att vi kunde undvika att de drabbades, liksom våra annonsörer. Det här innebär ett fortsatt viktigt samarbete med Telenor, att Canal Digitals och Bredbandsbolagets kunder även fortsättningsvis kan se TV4:s kanaler och program”, säger TV4:s operativa chef Mathias Berg i en presskommentar.

Telenor å andra sidan ger följande kommentar till det nya avtalet.

”Vi och Canal Digital har förhandlat intensivt med Bonnier för att undvika orimliga prishöjningar och försämrade villkor för våra kunder. Vi vill tacka våra kunder för deras tålamod och stöd. Vi gick in i förhandlingen för att våra kunder inte skulle få långsiktiga försämringar med höjda priser och sämre villkor vilket vi anser att vi har uppnått. Vi vill också tacka Bonnier för att de kom tillbaka till förhandlingsbordet för att nå en kompromiss. Vi är samtidigt besvikna över att det ska behöva gå såhär långt för att komma överens om nya avtal. Det är inte sällsynt att förhandlingar av den här typen drar ut in i det sista, utan att man behöver föra dem i media för den sakens skull, säger Jakob Bökman, utvecklingschef för tv på Bredbandsbolaget.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108