NYHETSARKIVET
13 apr 2018 11:59
Mats kommenterar: Intressant rapportperiod inleds nästa vecka
Nästa vecka inleds rapportperioden för årets första kvartal. Först ut av de stora operatörerna är Com Hem som släpper sin rapport tisdagen den 17 april. Det kommer sannolikt att vara en av operatörens sista rapporter innan den planerade fusionen med Tele2 under andra halvåret i år. Det intressanta kring Com Hem är att se om bolagets momentum håller i sig med ett ökande antal kunder inom bredband och TV.

Sedan dröjer det till fredag innan Investor redovisar det första kvartalets siffror för mobiloperatören 3, som har tappat kunder fem kvartal i sträck.

Samma dag presenterar Telia sina siffror och där är det väl inte en alltför vild gissning att de svenska siffrorna är allt annat än bra. Särskilt som Sverigechefen Hélène Barnekow lämnade sitt uppdrag tidigare den här veckan, bara några dagar in i det nya kvartalet.

Veckan därpå kommer Tele2 med rapport måndagen den 23:e och Telenor med rapport tisdagen den 24:e.

Mats Sjödin
Chefredaktör, Telekomnyheterna
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108