Com Hem har inlett en smyglansering av en OTT-tjänst, under namnet ComBo, som ska bli en viktig pusselbit inför fusionen med Tele2.
Än så länge gör vi det i väldigt liten skala, men det är vår första OTT-tjänst, säger Anders Nilsson, vd för Com Hem, till Telekomnyheterna.
Han vill ännu inte ge någon tidplan för en kommersiell lansering av tjänsten.
Vi kommer att genomföra en gradvis lansering av ComBo och kan inte ge någon tidsplan i nuläget. Fördelen med tjänsten är att vi genom att slippa kostnaden för TV-box kommer att ha en ökad flexibilitet att behålla våra marginaler även vid prissänkningar på marknaden, säger Anders Nilsson.
Enligt honom är produktionskostnaden för den nya Android-TV-boxen TV Hub ungefär hälften så stor som för Tivo och med OTT-produkten kommer det att bli en än lägre produktionskostnad.
TN: Räknar ni med en kannibalisering från Tivo till TV Hub?
Vi kommer säkert att tappa några kunder från Tivo till TV Hub, men samtidigt kommer det att komma nya kunder in till Tivo. För oss spelar det ingen roll vilken TV-plattform kunderna väljer, det viktiga är att se till att vi har de produkter som krävs för att kunderna ska vara nöjda, säger Anders Nilsson.
Än så länge är ComBo en väldigt begränsad tjänst där bara följande kanaler ingår: FOX+, National Geographic+, Viasat Explore, Viasat History, Viasat Nature, Podd-tv, SF Anytime och ComHem-kanalen.