NYHETSARKIVET
5 sep 2018 12:19
3:s kommersielle chef Niklas Grawé går till esportsbolag
Mobiloperatören förlorar sin kommersielle chef Niklas Grawé, som bland annat varit nyckelperson i uppstarten av lågprisvarumärket Hallon.

Det är spelkoncernen MRG, med bolag som Mr Green och Redbet, som har rekryterat Niklas Grawé till vd för MRG:s och Gamingzone Entertainments gemensamma esportssatsning.

Niklas Grawé ska leda skapandet av en ny community för esportföljare med fokus på underhållning, nyheter och möjligheter till spel. Esportmarknaden växer snabbt och på vissa marknader är den större än traditionell sport. Bara i Norden finns redan 650 000 dagliga följare som i snitt tittar 100 minuter per dag på esport.

– Det är kul att våra medarbetare är attraktiva på marknaden och vi kommer att sakna Niklas som under sina tio år inom bolaget har bidragit mycket till verksamheten, säger Mårten Lundberg, kommunikationschef på 3, till Telekomnyheterna, och fortsätter. Processen att hitta en efterträdare är redan igång och vi tittar både externt och internt.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108