När Tele2 i dag presenterade sin nya ledningsgrupp som kommer att gälla efter samgåendet med Com Hem så blev det en riktig gubbröra. Av de 14 personerna som ingår i ledningsgruppen är en enda, HR-direktören Karin Svensson, kvinnlig.
"Jag är medveten om att könsfördelningen i den nya ledningsgruppen är ojämn. Telekomindustrin har en utmaning när det gäller könsfördelning, och därför kommer jämställdhet och mångfald vara ett av företagets prioriterade fokusområden framöver", säger Anders Nilsson, tillträdande vd på Tele2 och ansvarig för den nya ledningsgruppen, i en kommentar.
Enligt statistik från IT&Telekomföretagen är andelen kvinnor inom IT- och telekombranschen 29 procent och lika stor andel av cheferna, inklusive vd, är i dag kvinnor. Ändå levererar Tele2 en ledningsgrupp med 7,1 procent och hänvisar till att branschen har en utmaning.