Telia gör i samband med dagens omorganisation om sin svenska ledning. Nya i den svenska ledningsgruppen är:
Sandra Alenius, som närmast kommer från tjänsten som vp customer service på Klarna, men som har ett förflutet från Tele2, Teleperformance, Bredbandsbolaget och Glocalnet.
Piero Trivellato, som närmast kommer från Telenors thailändska verksamhet Dtac, men som även arbetat på koncernnivå på Telenor.
Johan Andersson som varit strategichef på koncernnivå byter jobb med Freenasp Mobedjina, som varit strategichef för Sverige. Därmed hamnar nu Johan, som pekats ut som en av huvudpersonerna bakom Bonnier Broadcasting-förvärvet, i Sverigeorganisationen medan Freenasp blir strategiansvarig för koncernen.
Fredrik Sidmar, i dag vd för dotterbolaget Cygate, blir chef för Professional Services, det vill säga företagsverksamheten.
När det gäller Telias kundorganisation så kommer den inte längre att delas upp i privat och företag. I förra veckan meddelade ju företagschefen Charlotta Rehman att hon lämnar bolaget efter 24 år. Nu kommer marknaden att segmenteras upp i fem olika segment, privatmarknaden i Families och Individuals, medan företagsmarknaden delas upp i Small Business, Large Business och Public and Key.
Telias svenska ledningsgrupp från 1 januari 2019:
CEO: Anders Olsson
Chief Commercial Office: Anders Olsson (acting)
Sales: Anders Tillander
Digital & Analytics: Piero Trivellato (kommer från Dtac, Malaysia)
Customer Service Delivery: Sandra Alenius (kommer från Klarna)
Professional Services: Fredrik Sidmar
Sweden Product & Technology Office: Mats Lundbäck
Infra: Ove Alm
CFO: Bo Sandström
People & Engagement: Maria Rönnberg
Communications: Åsa Jamal
Legal: Carl Knudsen
Strategy: Johan Andersson
Telias svenska kundorganisation från 1 januari 2019:
Marketing: Anne-Gro Gulla
Families: Linda Hernström
Individuals: Vahdat Zehtab
Small Business: Patrik Granström
Large Business: Henrik Hammarström
Public and Key: Jennica Andersson