I dag lanserar Telia en tjänst som gör det möjligt för bolagets kunder att lyssna obegränsat på den musik som finns i bolagets musiktjänst för 99 kr per månad.
Tjänsten är framtagen av Telia tillsammans med underleverantörer och fungerar därmed, till skillnad från liknande tjänster från mobiltelefontillverkarna Nokia och Sony Ericsson, i alla telefonmärken.
Den musik som laddas ner inom tjänsten är drm-skyddad och aktiveras 30 dagar åt gången, varvid musiken är spelbar så länge som man betalar för tjänsten, säger Kim Hagberg, chef för mobila innehållstjänster på TeliaSonera, till Telekomnyheterna.
Under lanseringen av tjänsten kommer Telia att erbjuda den gratis under tre månader. Därefter kommer den att kosta 99 kr per månad oavsett om man vill ladda ner musiken på sin mobil eller dator. Datatrafiken för den mobila musiknedladdningen inom Sverige ingår i månadsavgiften.