Lagom till att Telenor Sverige får en ny vd i form av Karen Hilsen så väljer en av bolagets tyngsta chefer, Mats Almgren, affärsområdeschef för företag, att lämna Telenor för ett toppjobb på SJ. Han kommer att ingå i SJ:s koncernledning och leda koncernens nya division Kommunikation och Försäljning. Divisionen har ett samlat ansvar för kommunikation, marknad, försäljning och varumärke.
SJ är ett framgångsrikt företag som ligger långt fram i sin digitala kommunikation och försäljning. Det är väl känt att tåget är det miljömässigt bästa valet när det gäller resor, så jag ser väldigt mycket fram emot att vara med och utveckla SJ, så att tåget blir det självklara alternativet för fler, säger Mats Almgren till Telekomnyheterna.
Den 1 april tillträder Mats Almgren sin nya tjänst, efter att ha jobbat i sju år som affärsområdeschef på Telenor. Innan det har han bland annat varit vd för Canal Digital och NEC Scandinavia.
"Jag är glad att vi med Mats får en stark ledare med lång erfarenhet av förändrings- och utvecklingsarbete och som framgångsrikt arbetat med att utveckla nya affärer samt digitala tjänster. Med en samlad kommunikation och marknadsföring kan vi fortsätta utveckla vår kommunikation med omvärlden, koordinera våra budskap i alla våra kanaler för att öka försäljningen och förbättra vårt varumärke med större kraft", säger Crister Fritzson, vd och koncernchef för SJ, i en kommentar.